polecamy w okolicy
Odwiedzając nasze miasto, warto poznać kilka pięknych i interesujących miejsc, by później podzielić się z nami w Caffe Lampart swoimi wrażeniami 🙂
odległość – 200m, z drugiej strony budynku
Filharmonia Sudecka
im. Józefa Wiłkomirskiego
Filharmonia to instytucja kultury zajmująca się organizacją wydarzeń związanych z muzyką poważną oraz rozrywkową. Jest to miejsce, w którym organizuje się występy orkiestrowe, recitale, koncerty symfoniczne i kameralne oraz wiele innych. Filharmonia jest miejscem, w którym można bliżej poznać piękno muzyki klasycznej i nie tylko. Oficjalna inauguracja filharmonii odbyła się 24 listopada 1978 roku. Przez kolejne lata swojej działalności instytucja organizowała wiele wyjątkowych koncertów oraz innych wydarzeń, które bazowały nie tylko na tradycjach polskich, ale także czeskich i niemieckich. To wyjątkowe miejsce, które swoją działalnością podkreśla to, że na Dolnym Śląsku przez wiele lat krzyżowały się wpływy tych trzech kultur, które się uzupełniają. Źródło i więcej informacji:
odległość – 100m
Plac Magistracki
Plac Magistracki (Kaiser Wilhelm Platz, później Rathaus Platz) – plac w Wałbrzychu, powstał w 1854 roku. Plac po II wojnie światowej nazwano Placem Wolności później Obrońców Stalingradu. Potocznie jest nazywany „Drugim Rynkiem”, w bliskiej odległości znajduje się Rynek, centralna część miasta. Położony jest w centrum Wałbrzycha u zbiegu ulic Słowackiego, Gdańskiej, Sienkiewicza, Dmowskiego i Kopernika. Plac był wielokrotnie przebudowywany. Przed ostatnią przebudową w 2014 roku, znajdowała się na nim finezyjna fontanna miejska, przedstawiającą kąpiącą się nagą kobietę. Przy placu usytuowana jest zabytkowa zabudowa: ratusz, prokuratura i kamienice mieszkalne dwu- i trzypiętrowe, z zapleczem usługowym. Ostatnia przebudowa była na przełomie 2013 i 2014 roku. Ruch samochodowy na placu został ograniczony.
Źródło i więcej informacji:
odległość – 200m
rynek w wałbrzychu
Najstarszy centralny plac Wałbrzycha, położony w Śródmieściu. Ma kształt prostokąta, znajduje się u zbiegu ulic Sienkiewicza, Gdańskiej, 1 Maja, Kościuszki, Moniuszki i św. Jadwigi. Obok znajduje się Pasaż Okrężny z przejściem do Placu Magistrackiego. Do placu można również dojść ulicami Gdańską i Sienkiewicza. W latach 1731–1853 na środku znajdował się barokowy ratusz. Współcześnie na placu zlokalizowane są ogródki piwne, sklepy, restauracje i punkty usługowe oraz biblioteka miejska, odbywają się tutaj imprezy sportowo-kulturalne. W rynku mieści się sporo kamienic zabytkowych, ciekawsze z nich to: Kamienica pod Kotwicą, Kamienica pod trzema różami, Kamienica pod czterema Atlantami.
Warto zwrócić uwagę też na:
• kamienicę pod nr. 1 – dom Treutlera wybudowany w latach 1785–1789
• kamienicę pod nr. 2 – z 1788 roku, w stylu klasycystycznym
• kamienicę pod nr. 3 – z 1727 roku, w stylu barokowym
• kamienicę Zakładu Gazowniczego z 1860 roku (między kamienicą pod nr. 1 a kamienicą pod nr. 23 na rogu ulicy Kościuszki) z rzeźbą chłopca trzymającego w rękach kaganek.
Źródło i więcej informacji:
odległość – 600m
muzeum porcelany
Muzeum wałbrzyskie zostało założone w 1908 roku przez Altertumsverein für das Waldenburger Gebirgsland (Towarzystwo Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej) powołane z inicjatywy Juliusa Joppicha i otrzymało nazwę Altertumsmuseum für das Waldenburger Gebirgsland (Muzeum Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej). W muzeum prezentowana jest także kolekcja polskiego malarstwa współczesnego (z dziełami takich artystów, jak Jerzy Duda-Gracz, Franciszek Starowieyski, Zdzisław Beksiński, Jerzy Nowosielski) oraz kolekcja ceramiki polskiej z lat 50. i 60. XX wieku.
W muzeum funkcjonują:
• Dział Ceramiki
• Dział Sztuki
• Dział Historii Miasta i Regionu\
• Biblioteka
• Dział Edukacji i Promocji
Źródło i więcej informacji:
odległość –700m
Park im.Króla Jana III Sobieskiego
i harcówka
Park, znajdujący się w Wałbrzychu pomiędzy dzielnicami Śródmieście, Stary Zdrój i Nowe Miasto, powstał w 1907r. i stanowi trójszczytowe wzgórze: • Wzgórze Parkowe (510 m n.p.m.) zwane kiedyś Wzgórzem Szubienicznym – znajdowały się tam miejskie szubienice, na których wieszano zbrodniarzy • Wzgórze Schillera (508 m n.p.m.), na którym wybudowano w 1908 r. dom wycieczkowy, obecnie zwany Harcówką. • Wzgórze Goethego (508 m n.p.m.). W parku znajduje się 110 gatunków drzew i krzewów. Jest to park spacerowy o charakterze leśnym, na terenie parku są aleje i ścieżki oraz korty tenisowe, boisko do gry w pétanque, stoły do tenisa stołowego, szachownice, urządzenia do ćwiczeń sprawnościowych, plac zabaw. W ramach rewitalizacji parku w 2012–2013 r. wybudowano 1,5-kilometrową ścieżkę przyrodniczą oraz przystanki edukacyjne, punkty widokowe i informacyjne oraz wykonano nasadzenia drzew i roślin ozdobnych, oświetlenie i monitoring. Źródło i więcej informacji: